VAT-verkoston jäsenet

VAT-verkosto on laajentunut viime vuosina. Jäsenjärjestöjä on nyt 29 eri puolilla maata. Jäsenjärjestömme tarjoavat tukiasumispalveluita ja muuta tukea rikostaustaisille henkilöille. Jäsenjärjestöt:

Edistia (Espoon Diakoniasäätiö)
Yhteyshenkilö: Anne Björklund, anne.bjorklund@edistia.fi puh. 040 593 2333
Etelä-Savon Vapautuvien Tuki ry
Yhteyshenkilöt: Pertti Blomerus, pertti.blomerus@mikkeliyhteiso.com puh. 050 576 5526
Annamaija Siren, anskusiren@hotmail.com puh. 050 533 5056
Helsingin Diakonissalaitos, Diakonissalaitoksen hoiva
Yhteyshenkilöt: Pinja Marjamäki pinja.marjamaki@hoiva.fi puh. 050 5027574
Hanna-Riikka Alasippola hanna-riikka.alasippola@hoiva.fi puh. 050 4136801 (Jyväskylä)
Helppi ry
Yhteyshenkilö: Teemu Vepsä, teemu.vepsa@helppiyhteiso.fi puh. 045 2910009 (toimisto)
Hyvinkään Nuorisoasuntoyhdistys ry
Yhteyshenkilöt: Kaisa Halme, kaisa.halme@hnay.fi, 040 849 7745
Päivi Pääskyvuori, paivi.paaskyvuori@hnay.fi, 040 587 0002
Joensuun Seudun Nuorisoasuntoyhdistys ry
Yhteyshenkilöt: Anna Lähteenmäki, anna.lahteenmaki@josna.fi puh. 050 546 5419
Markku Rautiainen, markku.rautiainen@om.fi puh. 050 356 2931
Jyväskylän Katulähetys ry
Yhteyshenkilö: Ari Kivinen, ari.kivinen@jklkl.fi puh. 040 775 0379
Kaakkois-Suomen Sininauha ry
Yhteyshenkilö: Satu Toivanen, satu.toivanen@ks-sininauha.fi puh. 050 356 5530
Kalliola 
Yhteyshenkilö: Paula Rautoja puh. 050 465 3399, paula.rautoja@kalliola.fi
Kriminaalihuollon tukisäätiö
Yhteyshenkilöt: Marjut Mäkinen, marjut.makinen@krits.fi puh. 050 412 4022
Ilkka Oksman, ilkka.oksman@krits.fi puh. 050 414 4118
NAL Rovaniemi ry
Yhteyshenkilöt: Iiris Satamo, iirissatamo@gmail.com puh. 040 938 2664
Anniina Lotvonen, anniina.lotvonen@nalrovaniemi.fi puh. 044 971 6283
Oulunseudun Nuorisoasuntoyhdistys ry
Yhteyshenkilöt: Heli Lappeteläinen, heli.lappetelainen@osna.fi puh. 044 777 5773                                        Henna Valtanen, henna.valtanen@osna.fi puh. 044 784 6369
Porin Sininauha ry
Yhteyshenkilöt: Hanna Laine, h.laine@porinsininauha.fi puh. 050 466 9399
Rauman Seudun Katulähetys ry
Yhteyshenkilö: Taru Nieminen, taru.nieminen@rskl.fi puh. 044 068 4989
Rauman Seudun Mielenterveysseura ry
Yhteyshenkilö: Susanna Nurmela, susanna.nurmela@raumankriisikeskus.fi puh. 044 378 5625
Silta-Valmennusyhdistys ry
Yhteyshenkilöt: Keijo Häkkinen, keijo.hakkinen@siltavalmennus.fi puh. 044 064 2523
Tanja Tourunen, tanja.tourunen@siltavalmennus.fi puh. 050 353 0856
Sininauhasäätiö
Yhteyshenkilö: Petra Laasonen, petra.laasonen@sininauhasaatio.fi puh. 040 661 6923
Sininauhaliitto
Yhteyshenkilö: Miikka-Pekka Rautiainen, miikka-pekka.rautiainen@sininauha.fi puh. 050 467 9090
Suoja-Pirtti ry
Yhteyshenkilö: Juuso Junttila, juuso.junttila@suoja-pirtti.fi puh. 041 317 3766
Suur-Helsingin Valkonauha ry
Yhteyshenkilö: Pilvi Azeem, pilvi.azeem@suurhelsinginvalkonauha.fi puh. 050 461 8012
Takaisin elämään ry.
Yhteyshenkilö: Arto Rannila, arto.rannila@takaisinelamaan.fi puh. 050 591 2809
Turun Seudun Nuorisoasuntoyhdistys ry
Yhteyshenkilö: Anne Lehtonen anne.lehtonen@turunnuorisoasunnot.fi puh. 040 049 1761
Työterapinen yhdistys ry
Yhteyshenkilöt: Tapani Taskinen, tapani.taskinen@tyoterapinen.net puh. 044 712 2568
Henna Haatainen, henna.haatainen@tyoterapinen.net puh. 040 841 6572
Vailla vakinaista asuntoa ry
Yhteyshenkilöt: Jarmo Eronen, jarkka@vvary.fi puh. 044 768 5531
Jussi Lehtonen, jussi.lehtonen@vvary.fi puh. 050 373 0920
Varsinais-Suomen Sininauha ry
Yhteyshenkilö: Minski Niemi, minski.niemi@vs-sininauha.fi puh. 046 922 0521
ViaDia Pohjois-Savo ry
Yhteyshenkilö: Marjo Pönni, marjo.ponni@viadia.fi puh. 050 411 4578
ViaDia Pirkanmaa ry
Yhteyshenkilöt: Pekka Matilainen, pekka.matilainen@viadia.fi puh. 044 355 6125
Katriina Mäkeläinen, katriina.makelainen@viadia.fi puh. 050 3590169
ViaDia Jyväskylä ry
Yhteyshenkilöt: Jari Sulkunen, jari.sulkunen@viadia.fi, 050 467 8171
Pia Kervinen, pia.kervinen@viadia.fi, 045 155 4225
Y-säätiö
Yhteyshenkilö: Siiri Winter, siiri.winter@ysaatio.fi, puh. 020 702 0315

Lisäksi VAT-verkoston kumppanuusjäseniä ovat Marttaliitto ry ja KRIS Suomen keskusliitto ry

Verkosto tekee laajaa yhteistyötä Rikosseuraamuslaitoksen, kuntien sekä muiden sote-toimijoiden ja tukipalveluita tarjoavien kolmannen sektorin toimijoiden kanssa.

Verkostokoordinaattori

Kriminaalihuollon tukisäätiö
Mirka Elovainio
044 4916456
mirka.elovainio@krits.fi