VAT-verkoston jäsenet

VAT-verkosto on laajentunut viime vuosina. Jäsenjärjestöjä on nyt 30 eri puolilla maata. Jäsenjärjestömme tarjoavat tukiasumispalveluita ja muuta tukea rikostaustaisille henkilöille.

Jäsenjärjestöt:

Edistia (Espoon Diakoniasäätiö)
Yhteyshenkilö:
Anne Björklund, anne.bjorklund@edistia.fi
puh. 040 593 2333

Aspa-säätiö sr
Yhteyshenkilö:
Teija Hietikko, teija.hietikko@aspa.fi
puh. 040 610 5388

Etelä-Savon Vapautuvien Tuki ry
Yhteyshenkilöt:
Pertti Blomerus, pertti.blomerus@vakry.fi
puh. 050 576 5526
Annamaija Korhonen, anskukorhonen@outlook.com
puh. 050 533 5056

Helsingin Diakonissalaitos, Diakonissalaitoksen hoiva
Yhteyshenkilö:
Hanna-Riikka Alasippola hanna-riikka.alasippola@hoiva.fi
puh. 050 4136801 (Jyväskylä)

Helppi ry
Yhteyshenkilö:
Teemu Vepsä, teemu.vepsa@helppiyhteiso.fi
puh. 045 2910009 (toimisto)

Hyvinkään Nuorisoasuntoyhdistys ry
Yhteyshenkilöt:
Kaisa Halme, kaisa.halme@hnay.fi,
040 849 7745
Päivi Pääskyvuori, paivi.paaskyvuori@hnay.fi,
040 587 0002

Joensuun Seudun Nuorisoasuntoyhdistys ry
Yhteyshenkilöt:
Anna Lähteenmäki, anna.lahteenmaki@josna.fi
puh. 050 546 5419
Markku Rautiainen, markku.rautiainen@om.fi
puh. 050 356 2931

Jyväskylän Katulähetys ry
Yhteyshenkilö:
Ari Kivinen, ari.kivinen@jklkl.fi
puh. 040 775 0379

Kaakkois-Suomen Sininauha ry
Yhteyshenkilö:
Satu Toivanen, satu.toivanen@ks-sininauha.fi
puh. 050 356 5530

Kalliola 
Yhteyshenkilö:
Paula Rautoja, paula.rautoja@kalliola.fi
puh. 050 465 3399
Taru Puurtinen, taru.puurtinen@kalliola.fi

Kan ry
Yhteyshenkilö:
Jouko Vuorenniemi, jouko.vuorenniemi@kan.fi
puh. 040 769 2553

Kriminaalihuollon tukisäätiö
Yhteyshenkilöt:
Ana-Elisa Lopez, ana-elisa.lopez@krits.fi
puh.044 4936 038
Leena Oikarinen, leena.oikarinen@krits.fi
puh. 044 7497 242

NAL Rovaniemi ry
Yhteyshenkilöt: Iiris Satamo, iirissatamo@gmail.com
puh. 040 938 2664
Anniina Lotvonen, anniina.lotvonen@nalrovaniemi.fi
puh. 044 971 6283

Nuorisoasuntoliitto ry
Yhteyshenkilö:
Vilma Kinnunen, vilma.kinnunen@nal.fi
puh. 0400901094

Oulunseudun Nuorisoasuntoyhdistys ry
Yhteyshenkilöt:
Heli Lappeteläinen, heli.lappetelainen@osna.fi
puh. 044 777 5773
Henna Valtanen, henna.valtanen@osna.fi
puh. 044 784 6369

Porin Sininauha ry
Yhteyshenkilöt:
Iida Makkonen i.makkonen@porinsininauha.fi
puh. 050 413 9261
Elina Peltonen e.peltonen@porinsininauha.fi

Rauman Seudun Katulähetys ry
Yhteyshenkilö:
Pipsa Hiltunen,pipsa.hiltunen@rskl.fi
puh. 0440684959

Rauman Seudun Mielenterveysseura ry
Yhteyshenkilö:
Susanna Nurmela, susanna.nurmela@raumankriisikeskus.fi
puh. 044 378 5625

Silta-Valmennusyhdistys ry
Yhteyshenkilöt:
Keijo Häkkinen, keijo.hakkinen@siltavalmennus.fi
puh. 044 064 2523
Tanja Tourunen, tanja.tourunen@siltavalmennus.fi
puh. 050 353 0856

Sininauhasäätiö
Yhteyshenkilö:
Petra Pohjanheimo, petra.pohjanheimo@sininauhasaatio.fi
puh. 040 661 6923

Sininauhaliitto
Yhteyshenkilö:
Marja Vuorinen, marja.vuorinen@sininauha.fi
puh. 050 467 9090

Suoja-Pirtti ry
Yhteyshenkilö:
Laura Ekström, laura.ekstrom@suoja-pirtti.fi
puh.045 855 1560

Suur-Helsingin Valkonauha ry
Yhteyshenkilö:
Petra Pohjanheimo, petra.pohjanheimo@suurhelsinginvalkonauha.fi
puh. 040 7479421

Takaisin elämään ry
Yhteyshenkilö:
Arto Rannila, arto.rannila@takaisinelamaan.fi
puh. 050 591 2809

Turun Seudun Nuorisoasuntoyhdistys ry
Yhteyshenkilö:
Anne Lehtonen anne.lehtonen@turunnuorisoasunnot.fi
puh. 040 049 1761

Työterapinen yhdistys ry/TTY Palvelut oy
Yhteyshenkilöt:
Kalle Saikkonen, kalle.saikkonen@hotmail.com
puh.050 441 7846
Anna-Maija Koskinen, anna-maija.koskinen@tyoterapinen.net
puh. 044 768 5278
Henna Haatainen, henna.haatainen@tyoterapinen.net
puh. 040 841 6572

Vailla vakinaista asuntoa ry
Yhteyshenkilöt:
Jarmo Eronen, jarkka@vvary.fi
puh. 044 768 5531
Jussi Lehtonen, jussi.lehtonen@vvary.fi
puh. 050 373 0920

Varsinais-Suomen Sininauha ry
Yhteyshenkilö:
Minski Niemi, minski.niemi@vs-sininauha.fi
puh. 046 922 0521

ViaDia Pohjois-Savo ry
Yhteyshenkilö:
Marjo Pönni, marjo.ponni@viadia.fi
puh. 0447771181

ViaDia Pirkanmaa ry
Yhteyshenkilöt:
Katriina Mäkeläinen, katriina.makelainen@viadia.fi
puh. 050 3590169

ViaDia Jyväskylä ry
Yhteyshenkilöt: Jari Sulkunen, jari.sulkunen@viadia.fi
puh. 050 467 8171
Pia Kervinen, pia.kervinen@viadia.fi,
puh. 045 155 4225

Y-säätiö
Yhteyshenkilö:
Siiri Winter, siiri.winter@ysaatio.fi,
puh. 020 702 0315

Lisäksi VAT-verkoston kumppanuusjäseniä ovat: Rikosseuraamuslaitos, Marttaliitto ry ja KRIS Suomen keskusliitto ry

Verkosto tekee laajaa yhteistyötä Rikosseuraamuslaitoksen, kuntien sekä muiden sote-toimijoiden ja tukipalveluita tarjoavien kolmannen sektorin toimijoiden kanssa.

VAT-verkoston asiantuntija

Ana-Elisa Lopez
p. 044 4936 038
ana-elisa.lopez@krits.fi